Dla zapewnienia łatwości i wygody odbioru przekazywanych informacji serwis ten korzysta z technologii plików cookies. Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookies, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z naszej strony bez zmian ustawień plików cookies oznacza, że będą one zapisane przez Twoją przeglądarkę.

Akceptuję

 
Ikonka kontrastu Zresetuj wielkość czcionki Powiększ czcionkę jednokrotnie Powiększ czcionkę dwukrotnie

Niezdecydowanych gorąco zachęcam,

aby stali się aktywnymi mieszkańcami naszego miasta!. Z Pawłem Gełczewskim – autorem projektu „Bezpieczny i kolorowy plac zabaw w 80-tce” rozmawiała Sylwia Lacek – koordynator budżetu partycypacyjnego w Dzielnicy Bielany.

Za nami już kilka edycji budżetu partycypacyjnego, czy widzi Pan w swojej najbliższej okolicy zmiany wynikające z realizacji projektów? Czy budżet partycypacyjny pozytywnie wpływa na naszą okolicę?

Dzięki wydzieleniu części środków z budżetu, jakimi dysponują poszczególne dzielnice Warszawy i oddaniu ich do dyspozycji lokalnych mieszkańców, mamy wpływ na to jak wygląda nasza rzeczywistość.  Uważam, że budżet partycypacyjny wpływa pozytywnie na naszą okolicę i jest realnym narzędziem do poprawy jakości naszego życia.

Skąd pomysł na zgłoszenie projektu dotyczącego placu zabaw?

Życie naszej społeczności lokalnej (głównie dzieci i młodzieży) koncentruje się w obrębie Szkoły Podstawowej nr 80. Mamy odnowione boisko do piłki nożnej, boisko do koszykówki… Plac zabaw dla najmłodszych dzieci nie posiadał bezpiecznej nawierzchni. Powstał w 2008 r., a zamontowane urządzenia były zniszczone, wykonane z drewna, co utrudniało ich konsekwencje oraz przywrócenie właściwego, oczekiwanego i przede wszystkim – bezpiecznego stanu. Ponadto celem, jaki przyświecał mojej inicjatywie było to, że nowy plac zabaw będzie dostępny dla najmłodszych mieszkańców osiedla Chomiczówka. 

Pomysł cieszył się dużym zainteresowaniem. Ponad 700 głosów to bardzo dobry wynik! Czy trudno było przekonać mieszkańców do głosowania?

Tak jak mówiłem na początku, większość mieszkańców osiedla Chomiczówka związana jest mniej lub bardziej ze Szkołą Podstawową nr 80. Naszej społeczności lokalnej zależy na ciągłym doskonaleniu infrastruktury znajdującej się na terenie szkoły. Nasza 80-tka jest jedną z największych w dzielnicy, tym samym tworzymy dużą grupę, która stanowi zintegrowaną społeczność lokalną. Podsumowując, nie było trudno przekonać mieszkańców do głosowania. Oddanie głosu to zaledwie kilka minut, które w sposób realny zmieniają nasze bezpośrednie otoczenie!

W takim razie proszę powiedzieć mieszkańcom Bielan od czego zacząć?

Najlepiej od zdiagnozowania potrzeb społeczności lokalnej – kto skorzysta ze zgłoszonego pomysłu, do jakiej grupy społecznej kierowana jest inicjatywa (dzieci, młodzież, seniorzy)? Nieodłącznym elementem budżetu partycypacyjnego jest dyskusja pomiędzy mieszkańcami, a więc rozmowa o tym, co jest ważne dla nich i ich okolicy.

Szlaki zostały przetarte. Czy planuje Pan kolejne pomysły?

Idąc za ciosem i sukcesem poprzedniego projektu w ramach budżetu partycypacyjnego na 2019 rok zgłosiłem następny pomysł, kierowany do bardzo szerokiej społeczności – dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Mowa tu o projekcie „Rekreacja w sadzie przy SP80”. Przewiduje on utworzenie terenu rekreacyjno-sportowego, na którym zamontowane zostaną urządzenia do ćwiczeń ogólnorozwojowych oraz betonowe stoły do gry w piłkarzyki.

Ogólnodostępna, bez względu na stopień sprawności fizycznej, nieodpłatna i dobrze zlokalizowana siłownia sprawi, że aktywna, nowoczesna i atrakcyjna forma ruchu stanie się naturalną potrzebą spędzania wolnego czasu przez naszą społeczność. Do tego obiekt stanie się miejscem spotkań, zacieśniania więzi koleżeńskich, rodzinnych i społecznych, a także zaktywizuje społeczność lokalną. Niezdecydowanych gorąco zachęcam, aby stali się aktywnymi mieszkańcami naszego miasta.