Dla zapewnienia łatwości i wygody odbioru przekazywanych informacji serwis ten korzysta z technologii plików cookies. Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookies, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z naszej strony bez zmian ustawień plików cookies oznacza, że będą one zapisane przez Twoją przeglądarkę.

Akceptuję

 
Ikonka kontrastu Zresetuj wielkość czcionki Powiększ czcionkę jednokrotnie Powiększ czcionkę dwukrotnie

"Starość zaczyna się w przedszkolu"

W Przedszkolu nr 272 im. Misia Uszatka od kilku lat realizujemy projekt ,,Starość zaczyna się już w przedszkolu”.

Jego celem jest przełamywanie barier związanych ze starością funkcjonujących jeszcze w naszym społeczeństwie i oswajanie jej, szukanie wartości wspólnych dla kilku pokoleń, włączenie seniorów w życie najmłodszego pokolenia oraz w życie i funkcjonowanie przedszkola. Zapraszani przez nas seniorzy, to nie tylko babcie i dziadkowie naszych przedszkolaków, ale też osoby zrzeszone w osiedlowym Klubie Seniora, uczestnicy Grupy Wsparcia Seniorów i niektórzy słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszystkich ich oczekujemy i gościmy z wielką radością. Spotkania te są okazją do kształtowania właściwych postaw u dzieci, uwrażliwienie na potrzeby ludzi starszych, ale też źródłem obopólnej radości czerpanej z potrzeby dawania i brania. Wiele się możemy od siebie wzajemnie nauczyć.

W naszym przedszkolu gościmy seniorów kilkakrotnie w ciągu roku szkolnego. Opowiadają dzieciom o swoich pasjach, prezentują umiejętności i talenty (napisane wiersze, grę na instrumentach), uczestniczą w warsztatach, czytają dzieciom bajki. W listopadzie osoby starsze z naszego osiedla obejrzały w przedszkolu przedstawienie pod tytułem ,,Grać każdy może” przygotowane przez grupę sześciolatków z grupy VI oraz wysłuchali piosenek patriotycznych, które śpiewały pięciolatki z grupy IV z okazji Święta Niepodległości. Tradycyjnie co roku w styczniu gościmy seniorów, prezentując przedstawienie jasełkowe przygotowane także przez pięciolatków z IV grupy. Dzieci, ubrane w piękne stroje, z wielkim przejęciem i zaangażowaniem wcieliły się w postacie Świętej Rodziny, trzech króli, pasterzy i aniołów. Oprócz znanych kolęd przedszkolaki zaśpiewały też mniej znane pastorałki – „Gore gwiazda”, „Hej, hej, hej”. Utworom towarzyszyła gra dzieci na różnych instrumentach. Spotkanie było też okazją do wspólnego kolędowania oraz udziału w zabawach przygotowanych i prowadzonych przez gości.

Mnóstwo radości i wzruszeń dostarcza wszystkim Dzień Babci i Dziadka. Tego dnia naszymi gośćmi są najbliżsi – babcie i dziadkowie naszych przedszkolaków. Wspólne spotkanie odbyło się 6 lutego 2018 r. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w zdobieniu swoich sal, przygotowywały laurki i upominki oraz prezentowały wiersze i piosenki. Na zakończenie mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek. Dla wielu babć i dziadków święto to jest jedyną okazją w ciągu roku do odwiedzenia wnuków w ich przedszkolu. Tego dnia długo sale rozbrzmiewały wesołym gwarem, a w przedszkolnych oknach paliły się światła. Do zobaczenia za rok!

Ewa Kalińska-Walczak