Dla zapewnienia łatwości i wygody odbioru przekazywanych informacji serwis ten korzysta z technologii plików cookies. Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookies, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z naszej strony bez zmian ustawień plików cookies oznacza, że będą one zapisane przez Twoją przeglądarkę.

Akceptuję

 
Ikonka kontrastu Zresetuj wielkość czcionki Powiększ czcionkę jednokrotnie Powiększ czcionkę dwukrotnie

Dzień Patrona w XXII LO

6 lutego XXII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. José Martí w Warszawie obchodziło 165-lecie narodzin swojego patrona: bohatera i pisarza kubańskiego.

Na początku, dyrektor Zbigniew Ślęzakowski w imieniu nauczycieli i uczniów naszego liceum powitał gości honorowych, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Gościli u nas:

Ambasador Brazylii – Alfredo Leoni, Ambasador Chile – Julio Bravo Yubini, Przedstawiciel Biura Radcy Hiszpanii – José Ramón Horrilllo Estrella, Ambasador Panamy – Enrique Antonio Zarak Linares, Ambasador Peru – Alberto Salas Barahona, Ambasador Wenezueli – Luis Adolfo Gómez Urdaneta, Ambasador Kuby – Jorge Martí Martínez, Ambasador Argentyny – Patricia Beatriz Salas, Ambasador Urugwaju – Pablo Scheiner Correa, Burmistrz Dzielnicy Bielany – Tomasz Mencina, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dzielnicy Bielany – Zofia Gajewicz, Trzeci Sekretarz Ambasady Republiki Kolumbii w Polsce – Nattaly Calonje Londoño, Attaché Kulturalny Ambasady Meksyku w Polsce – Irwin Salazar Vega.

Głos zabrali: dyrektor Zbigniew Ślęzakowski,  Ambasador Kuby – Jorge Martí Martínez,  Burmistrz Dzielnicy Bielany –  Tomasz Mencina,  Przedstawiciel Biura Radcy Hiszpanii – José Ramón Horrilllo Estrella.

Ambasador Kuby – Jorge Martí Martínez wręczył dyrektorowi obraz José Martí przywieziony z Kuby specjalnie na tę okazję. Obraz ten zawisł w bibliotece szkolnej.

W związku z tym, że na początku stycznia odbył się w naszej szkole II konkurs tłumaczeniowy, w trakcie którego grupy uczniów klas drugich przetłumaczyły na języki, których uczą się w szkole wiersz Patrona „Czy to ważne”.

Oto lista nagrodzonych:

  • tłumaczenie na angielski: Maria Kurt i Katarzyna Piekutowska
  • tłumaczenie na francuski: Aleksandra Pluta, Julia Bodziony, Alicja Malinowska, Ewa Setlak i Mikołaj Dobski
  • tłumaczenie na niemiecki: Zuzanna Chmielewska, Aleksandra Paluch
  • tłumaczenie na hiszpański: Maciej Zaremba i Patryk Bandyra.

W trakcie uroczystości towarzyszyły nam piosenki napisane do tekstów José Martí, a wykonał je zespół JoseGlee. Na koniec zespół wykonał piosenkę „Guantanamera” w języku hiszpańskim, angielskim, włoskim i francuskim.

XXII LO